Oficiální vyjádření místní organizace Nymburk k událostem na revíru 411 133 - Sadská

29.03.2025

Jezero v Sadské vzniklo těžbou písku, která byla zahájena v roce 1972. Nachází se ve středočeském kraji, okrese Nymburk, souřadnice jezera 50.1550611N, 14.9807511E. V roce 1978 byl dobývací prostor rozšířen a pozemky o výměře 20 ha byly převedeny na organizaci Středočeské kamenolomy a štěrkopískovny se sídlem v Poděbradech. V roce 1989 došlo v oblasti pískovny ke změně vlastnických vztahů. Těžba štěrkopísku byla ukončena v roce 1992. Některé pozemky získali zpět restituenti, jiné již několikrát změnily svého majitele. Současná rozloha jezera je 38 ha. ČRS MO Nymburk hospodaří na sdružených revírech ČRS SÚS kam patří i rybářský revír 411 133. Rybí obsádka toho revíru je různorodá, převažuje kapr, štika, candát, sumec, okoun, bolen, amur, úhoř a bílá ryba.

Současný letecký pohled na revír 411 133-Sadská



Se zvyšujícím se počtem pozemků v chatové oblasti Vodrážka, omezením i následně ukončením těžby písku, omezením průtoku vody, rekreací a koupáním spoluobčanů, poklesem hladiny vůči hlavnímu toku Labi, dochází již řadu let ke zhoršování stavu vody a růstu sinic.



Zdroj pitné vody

Chatová oblast Vodrážka se nachází poblíž významného prameniště a úpravny pitné vody Písty s vymezeným pásmem ochrany území tohoto zdroje pitné vody. Úpravnu provozují Vodovody a kanalizace Nymburk. Úpravna vody v Pístech, která byla do provozu uvedena v roce 1993, zásobuje pitnou vodou nejen desítku obcí západně od Nymburka, ale také nymburskou sladovnu a průmyslovou zónu. Vedle toho zajišťuje rezervovanou kapacitu 250 m3/den pro Český Brod a také rezervu pro zásobování Nymburka v případě havárie úpravny vody Poděbrady.


Velké problémy s rozpuštěným kyslíkem ve vodě a úhyn ryb od roku 2022 až 2024

Podle všech poznatků a událostí se pokusíme popsat příčiny daného stavu v jezeře Sadská....

Příčinou každoročního úhynu ryb je s největší pravděpodobností teplotní/tepelná stratifikace a s tím související cirkulace vody. Je to jev, ke kterému dochází v průběhu roku několikrát a je velmi dobře v odborné literatuře vysvětlen. Úhyn ryb je nejčastěji spojován s tzv. podzimní stratifikací.

V jezeře Sadská je tento jev umocněn ještě dalšími okolnostmi:

a) Vysokým výskytem sinic v souvislosti s klimatickými změnami a jejich odumíráním. Možnou příčinou vysokého obsahu škodlivých látek se jeví odpadní vody z osady Vodrážka

b) Velká hloubka - s tím souvisí minimum vodní flory, která jinak více než z 80 % zajišťuje fotosyntézou kyslík rozpuštěný ve vodě.

c) Tlející organická hmota (napadané listí, rybářské návnady, kadavéry ...) a vyšší obsah dusíku (močoviny) z mnohaletého neřízeného letního provozu.

d) Podzimní klimatické jevy - mlha, bezvětří, nízký tlak..., které snižují absorpci vzdušného kyslíku do vody. Za normálních podmínek se absorbuje do vody 7-9% kyslíku, za zhoršených 4-6%, za špatných 1-3%.

e) Stojatá voda - nejedná se o průtokovou nádrž a činnost spodních pramenů v JV části Jezera ustala.

f) Jezero není v otevřené krajině, ale je kryté okolím a je "utopené", takže v případě nízkého tlaku a mlh se zde utvoří klimatická poklička.

g) možné průsaky z konzervovaných skládek podél břehových částí jezera Sadská


K dispozici máme projekt - pilotní eliminace sinic ve vodní nádrži Sadská. Tento projekt byl zpracován v roce 2018 společností PHOTON WATER TECHNOLOGY, s.r.o. Jako možnou příčinu rozvoje sinic a řas tento projekt uvádí chatovou osadu Vodrážka jako významný zdroj živin pro jejich tvorbu. Vzhledem k chybějící kanalizaci, lze v takové osadě očekávat průsaky z netěsnících žump a septiků, stejně tak i nelegální trativody a vyústění odpadních vod z jednotlivých domácností. Byly provedeny rozbory mapující kvalitu koupací vody. Již v červenci 2017 naměřené počty sinic (Aphanocapsa sp.) překročily 300 tis buněk/ml, což dle Vyhlášky č.238/2011 Sb. o stanovení hygienických požadavků na koupaliště, sauny a hygienické limity písku v pískovištích venkovních hracích ploch znamená zákaz koupání!

Množství celkového fosforu ve vodě podává informaci o míře eutrofizace vodní plochy. Přijatelné množství celkového fosforu pro "zdravé" vodní plochy je udáváno v množství do 0,01 mg/l. Naměřené hodnoty fosforu pod chatou Rybářkou 100násobně překračovaly limit.

Proč tento revír dále udržovat jako uživatel revíru MO Nymburk?

  • Sportovní revír s rozlohou 38ha vloženého do společného rybolovu
  • Velmi obsáhlá rybí obsádka
  • Výskyt trofejních ryb (kapr, amur, štika, okoun)

Proč tento revír dále neudržovat jako uživatel revíru MO Nymburk?

  • Výkon rybářského práva z velké části omezen.

Zákaz rybolovu v úseku cca 800 m v zaplocené části severního břehu jezera. Začátek a konec zákazu rybolovu je označen informačními tabulemi. Začátek zákazu rybolovu 50°9'30.954"N, 14°58'39.659"E, konec zákazu rybolovu 50°9'37.523"N, 14°58'11.446"E. Oblast se zákazem rybolovu slouží jako klidová zóna a trdliště pro ryby.

  • V katastrálních mapách je vlastníkem vodní plochy město Sadská jen ve vyznačeném prostoru 13,8 ha. Zbytek vodní plochy je vlastnictvím soukromých právnických a fyzických osob.
  • Jezero Sadská je stále zapsáno jako těžební prostor, v těžebním prostoru nelze vykonávat žádné stavební práce ani úpravy pozemků, vody…


  • Ekonomické aspekty:

V případě, že by se předpoklady vyplnily a ke stejným jevům by docházelo každoročně ve stejném nebo vyšším rozsahu, pro ČRS z. s., MO Nymburk by bylo financování likvidace takových škod již do několika let zcela LIKVIDAČNÍ a mohlo by dojít k zániku a ukončení činnosti naší organizace s mnohaletou historií a počtem členů převyšující 1100 osob.



Možná řešení

  • Snížení velkého výskytu sinic – nabídka společnosti Baktoma - na rozlohu jezera náklady na chemické vyčištění sinic 2000 000,-Kč


  • Zakoupení mobilních ionizatorů vody - cca 1 000 000,-Kč/ ročně


  • Zakoupení aerátorů - na rozlohu jezera v řádu milionů korun s nejistým výsledkem


  • Napojování starých říčních ramen a tůní na hlavní tok

2.5.2024 jsem požádal o zapojení do tohoto programu ČRS.

Odpověď: V současné chvíli vytváříme jakýsi zásobník tůní, kde má uživatel revíru pocit, že by migrační zprostupnění tůně v rámci laterální migrace pomohlo tůni/obsádce a sám takový záměr podporuje.

Z tohoto zásobníku budeme čerpat a jakmile se bude jevit, že je napojení tůně na obzoru, budeme Vás kontaktovat se žádostí o bližší spolupráci.


Z výše uvedených argumentů výbor MO Nymburk, Český rybářský svaz z. s., navrhuje odejmutí rybářského práva vydaného pro revír 411133 JEZERO SADSKÁ dle §10,odst.1,písm.e, zákona č.99/2004 o rybářství.

Tento návrh bereme jako fakt, kdy vidíme vážně narušený ekosystém jezera s tím, že rozumná cestu k nápravě je v nedohlednu. Nemůžeme každý rok financovat nájemné a další deseti tisíce za likvidaci uhynulých ryb. I samotný výkon rybářského práva je v části revíru znemožněn, majitelé pozemků si provedli zaplocení až do vody a odmítají oprávněné na pozemek k výkonu RP pustit. Odejmutí rybářského práva požadujeme k 1.5.2025.

O tomto návrhu bude hlasováno na členské schůzi dne 6.4. 2025